Jairo`s Nook-Jairin kútik

Discussion in 'Players' Corner' started by tassie-devil, Jul 17, 2017.

Dear forum reader,

if you’d like to actively participate on the forum by joining discussions or starting your own threads or topics, please log into the game first. If you do not have a game account, you will need to register for one. We look forward to your next visit! CLICK HERE
  1. .Jairo.

    .Jairo. User

    Oh Isaboo a Salátek, tí mi chýbali ;)

    Oh Isaboo and Salátek, I missed you;)
     
  2. s.c.lynx

    s.c.lynx Game Administrator Team RisingCities

    StratostakaJana - I appoligize for the slight it was unintentional. In English the masculine includes the feminine. "Guys" hint at the male but not exclusively. It is also English slang for a group of friends. So I will try to be more careful. Also please not I did remember the last "a". :oops::D:p

    StratostakaJana - Přiznávám se za to, že to bylo neúmyslné. V angličtině zahrnuje mužský ženský. "Guys" narazí na muže, ale ne výlučně. Je to také anglický slang pro skupinu přátel. Takže se budu snažit být opatrnější. Taky prosím ne, pamatoval jsem si poslední "a". :oops::D:p

    This was a tricky one I hope it translated correctly.

    Tohle bylo ošemetné a doufám, že to bude správně přeloženo
     
    StarostkaJana likes this.
  3. Myslela som si, že je to tak ... Tento preklad bol dokonalý. Ďakujem vám za vysvetlenie. Všetko je v poriadku :):D

    Hi guys Prekladač preložil Ahoj kluci (Kluci= boys).
    Lepší preklad do budúcnosti bude asi Ahoj priatelia :p

    I thought it was so ... This translation was perfect. Thank you for your explanation. Everything is OK :):D

    Hi guys Translator translated Ahoj kluci (Kluci= boys).
    Better translation for the future will be Ahoj priatelia:p
     
    Last edited: Jul 18, 2017
  4. anilvap

    anilvap User

    :):):)


    :):):)
     
    Last edited: Jul 18, 2017
  5. Ahoj, Pavlínka, tak predsa si prišla aj ty. :):p:D
    Som šťastná, že to môžem napísať konečne po slovensky

    Hi Pavlínka,
    I am happy that I can write it in Slovak
     
  6. stevosko

    stevosko User

    Ahoj anilvap, zabudla si preložiť smajlíky, alebo si ich písala po anglicky?

    Hi anilvap, forgot to translate smilies or wrote them English?
     
  7. anilvap

    anilvap User

    Ahojky :) Už jsem smajlíky přeložila :):):)
    Děkuji Janičko za poštu s upozorněním, že máme konečně NAŠE vlákno. Každý večer sem kouknu, ale mám málo času.....je hlavní sezóna a já jsem v práci na hradě od rána do večera.

    Ale rozhodně se nestanu odpadlíkem !! :):):)


    Hi :) I've already transposed smileys :):):)
    Thank you Janicek for posting with a warning that we finally have our thread. Every night I look at it, but I have little time ... it's a high season, and I'm at work in the castle from morning till night.
    But I'm definitely not going to be a renegade !! :) :) :)
     
  8. stevosko

    stevosko User

    Moc rád by som ten tvoj hrad išiel pozrieť. Ja som teraz svoju zbierku požičal na hrad Modrý Kameň.

    I'd love to see your castle go. I have now lent my collection to Modrý Kameň Castle.
     
  9. anilvap

    anilvap User

    Stevosko....a nejen Tebe.....velice ráda Vás přivítám na "mém" hradě LITICE. Internetové stránky - :):):)


    Stevosko .... and not only you ..... I am very happy to welcome you to "my" LITICE castle. Website - :) :) :)
     
    Last edited by moderator: Jul 19, 2017
    mamysek, StarostkaJana and stevosko like this.
  10. stevosko

    stevosko User

    Už som ten tvoj hrad obzeral, je krásny, ja v okolí nijaký nemám a mrzí ma to, najbližší je len Slovenská Ľupča

    I've already seen your castle, it's beautiful, I have no one in the neighborhood and I'm sorry, the closest is Slovenská Ľupča
     
  11. s.c.lynx

    s.c.lynx Game Administrator Team RisingCities

    anilvap - I have removed your reference to your web site from your post. Forum rules no posting non Rising Cities sites.

    https://board-en.risingcities.com/threads/forum-board-rules.2255/

    7) Links to outside sites are not allowed. The only exception is Dark Orbit Fansites on the approved list (list can be found in FAQ). This includes information that references illegal programs of any type.

    Anilvap - Z vašeho příspěvku jsem odstranil odkaz na váš web. Fórum nehlasuje žádné příspěvky ve webových oblastech, které nejsou ve stoupajících městech.


    https://board-en.risingcities.com/threads/forum-board-rules.2255/
    https://board-en.risingcities.com/threads/forum-board-rules.2255/

    7) Odkazy na externí stránky nejsou povoleny. Jedinou výjimkou je Dark Orbit Fansites ve schváleném seznamu (seznam naleznete v FAQ). To zahrnuje informace, které odkazují na nelegální programy jakéhokoli typu.
     
    StarostkaJana likes this.
  12. mamysek

    mamysek User

    Ahoj všici, to je skvělé!!!
    Janičko, moc díky za upozornění, přiznám se, že jsem sice trochu hrála, ale na fórum už jsem nechodila vůbec. Ale tohle je jiný!!:p:p:p:p

    A Pavli, Litice? Máme je skoro za rohem, určitě se stavím!! Krásný den - a hned je hezčí!!:D:p:D:p:D

    Hi everyone, that's great !!!
    Janicek, thank you very much for warning, I confess that I played a bit, but I did not go to the forum at all. But this is different !!: :p:p:p:p

    And Pavli, Litice? We have them around the corner, I'm sure to build !! A beautiful day - and it's better than that!!:D:p:D:p:D
     
  13. .Jairo.

    .Jairo. User

    Ahoj ďalší noví, tak sa nám to tu pekne rozrastá. Chýba nás tu však ešte veľa - veď ako by vyzerala tabuľka top 100 CZ/SK bez všetkých? Keby tak fungovala pošta v hre, to by sa to šírilo ľahšie, že?

    Hello another new one, so we are growing nicely here. But there is not much left here - as if the top 100 CZ / SK table did not look like everyone else? If the mail in the game worked, it would be easier to spread, right?
     
  14. stevosko

    stevosko User

    Mne pošta sem-tam funguje, síce mi najprv zablokuje hru, ale na druhý, tretí pokus ide.
    Ahoj mamysek :)

    The post-to-the-mail service works by blocking the game first, but on the second, the third attempt is going.
    The table is missing, I do not know if Salátek and Isaboo have already passed.
    Hi mamysek :)
     
  15. anilvap

    anilvap User

    Ahoj Mamysek.....to budu ráda, když se stavíš za mnou na hradě....vstupné bude samozřejmě zdarma. Administrátor webovou adresu smazal....jsou to Litice nad Orlicí u Žamberka okres Ústí nad Orlicí. Na hradě jsem každý den mimo pondělí. :):););)


    Hi Mamysek ..... I will love it when you stand behind me at the castle ... the entrance fee will of course be free of charge. The administrator deleted the web address .... they are Litice nad Orlicí u Žamberka district of Ústí nad Orlicí. I'm out in the castle every day except Monday. :) :););)
     
  16. .Jairo.

    .Jairo. User

    Moji milí, čo všetko sa písalo do príspevku pre TOP 100?
    EDIT: Už som to našla :D:rolleyes::D

    My dear, what was all written in the post for the top 100?
    EDIT:I already found it :D:rolleyes::D
     
    Last edited: Jul 19, 2017
  17. stevosko

    stevosko User

    meno /name
    server / server
    level / level x1000
    pozemky / grounds x100
    obyvatelia /residens x1
    radnica / city Hall x1000
    dátum aktulizácie / Date of adjustment
     
    Last edited: Jul 19, 2017
    anilvap, mamysek and StarostkaJana like this.
  18. Zdravím vás všechny - moc rád si zase normálně pokecám ;)

    Hello everyone - I like to talk to you normály ;)
     
  19. Ahoj Salátku, ahoj mamysek, ahoj všetci, ahoj prekladač :)
    Musím ísť do práce, vrátim sa až v noci, ale zajtra mám voľno, tak budem mať na vás čas.

    Hello Salátku, hello mamysek, hello everyone, hello translator :)
    I have to go to work, I'll be back till night, but tomorrow I'm off, so I'll have time for you.
     
  20. .Jairo.

    .Jairo. User

    oooo Salátku a kde máš Isaboo? :oops: Vám sa nezdá, že sa tu za chvíľu naučíme všetci anglicky? :rolleyes:

    Oooo Salátku and where do you have Isaboo? :oops: Do not you think we'll learn English all the time? :rolleyes: